RADYOFREKANS & ULTRASOUND

KOLLEJENİN YENİDEN YAPILANDIRLIMASI DERİN ISIYLA MÜMKÜN OLMAKTADIR.

Ultrasound

Ultrasonik ses dalgaları kulağın duymadığı bir dalgadır .Ultrasoundun hızı saniyedeki vibrasyon sayısını gösterir. Hertz ölçüm birimidir. Medikal ve kozmetik ultrasoundlar tipik olarak 1 ve 3 MHzlik ultrasound dalgası yaymak üzere planlanmışlardır . İş siklusları %20 den % 100 e dek değişmektedir .100 ün altındakiler kesikli ultrosound olarak adlandırılırlarken,  % 100 güç,  devamlı, continuous olarak adlandırılmaktadır .Ultrosound dalgaları havadan iletilemezler. Bu sebeple bir jel aracılığı ile kullanılmaktadır.

Etki mekanizması nedir?

Kozmetikte ultrasound tedavisini 1980 lerden beri kullanılmaktadır. Geniş kullanım alanları,  güvenli olması,  fiyatının makul seviyelerde tutulabilmesi ve muhteşem sonuçları, ve hergün kullanım ve faydalarına bir yenisinin eklenmesi,  cilt yenileme tedavilerinde ve yüz germe ameliyatı yapılanların ameliyat sonrasında inanılmaz etkin bir başarı ile kullanılması,  3MHz lik ses dalgası ultrasound derine etki ederek kasların toparlanmsında etkin rol oynamaktadır.. Ultrasound verdiği derin ısı ile cilt bakımındada, kremlerin etkinliğini daha derinlere gitmesini sağlayarak arttırmaktadır .

Ultrasoundun ilk etkisi termal yani ısı etkisidir .Kollojeni ısıtır. Zaten etkisi buna dayanır.İkinci etkisi mekanik etkidir. Uygulandığı dokuda yüksek hızda vibrasyon yaparak mikro düzeyde masaj etkisini gerçekleştirir . Üçüncüsü kavitasyon etkisidir . Vibrasyondan dolayı mikro oksijen kapsülleri dokular arasında oluşur.Dördüncü etkisi biyolojik etkisidir. Kan damarını vasodilatasyon yaparak genişletir,  bölgeye gelen kan akımı artar.Sonuçta dolaşım artar,  sonoferez artar,  lenf akışı güçlenir, kas relaksasyonu artar, enfllamasyon azalır ve ağrı diner.

Derin temizleme ve nemlendirme sağlayacağı için cilt tedavilerinin başarısını arttırır.Bu porelara ve kıl foliküllerinin diplerine inen yüksek frekanslı ultrasonik vibrasyon neticesinde oluşur.Ölü hücrelerin yaptığı blokaj ortadan kalkar . Cilt bakımlarında kullanılan ürünlerin deriye penetrasyonu artar. Derin doku cilt mikro masajı cildin tonüsünü ve yumuşaklığını arttırır. Tedavi 35 – 40 dakika kadardır .İşlemen hemen sonrasında  etki hissedilir şekilde ortaya çıkar. Cilt hemen daha sağlıklı gözükmeye başlar.

Kaç seans uygulanmalıdır?

Yüzün tonüsünü arttırmada ve boyun sarkmasını gidermede kollojen üzerindeki etkisi ile faydalıdır .6-12 tedavi gereksede,  4 seanstan sonra etki görülür hale gelecek,  gençlerde bu etki çok daha çabuk ortaya çıkacaktır .

Radyofrekans

Radyofrekans 3kHzden 300 Ghze dek olan bir dalga hızıdır. Bu dalga boyu radyo dalgaları ve alternatif akım sıklığına uygunluk göstermektedir.RF mekanik dalga yerine daha çok eleltriksel dalgalanma gösterir. RF akımı elektrik iletkenine derin olarak geçmeyip yüzeyel kalarak cilt etkisini yapar.Kliniğimizde kullanılan RF 10MHz multipolar RF dir .Kayganlaştırıcı bir yağ yada jel aracılığı ile uygulanır .Pulsatif yada continous akım kullanılabilir .Hastanın canını yakmayacak şekide doz ayaralanır yada ısınma oldukça doz azaltılabilir .Etkisini firoblast aktivitesi arttırmak ve kollogen yapımını hızlandırarak gösterir. Elastik lifleri toparlayıcı etkisi ile yapıldığından hemen sonra yüzdeki toparlanma dikkat çekicidir.

RF nasıl uygulanmalıdır?

Kişinin cildinin ihtiyacına göre ortalama 6-10 seanslık uygulama gerekmektedir .Etki hemen gözükmekte ve tekrar dozları ile korunmaktadır .Her sene yada yapılan her cilt bakımına eşlik etmesi etkinliği arttırmaktadır .

Kimlere uygulanmamalıdır?

Bilinen hiçbir yan etkisi olmasada,

  • Gebe ve gebe olabilecek kişilere,
  • Kalp kası problemi olanlara
  • Kalp ritmi bozukluğu olan hastalara,
  • Kalp pecamaker kullananlara,
  • Tromboz ve tromboflebit riski olanlara,
  • Büyük çapta metal protezi olanlara,
  • Epilepsi hastalarına kullanımından kaçınılmalıdır.