Lazerle Akne Skar tedavisi

AKNE SKARLARININ GİDERİLMESİNDE İLK ADIM CİLTTE KONTROLLÜ HASAR OLUŞTURMAKTIR.

Ciltte düzelme de ilk adım “ Kontrollü Hasar”dır. Hasar  ayarlanır.
Akne skar tedavisinde hasar yaratmak için 3 şey kullanılabilir:

  • Dermaroller
  • Dermapen
  • Fraksiyonel Lazer
     
    Bunların hepsinde ciltteki hasarın kontrolü söz konusudur.
 
 Dermaroller ve dermapende iğne uçlarının milimetrik olarak ayarlanması söz konusudur: 5 mm den 2,5 mm ye dek derinliği inilebilir .Dermarollerlarda iğne sayısı 150 den 250 ye dek değişebilirken.dermapenlerde 16 -70 arası iğne sayısı farklılığı olabilmektedir.

Fraksiyonel lazer cilt içinde mikronlarla değişen delikler açarak cildin katmanlarında istenilen derinliğe inebilmektedirler.Co2 ve erbium lazer dalgaboyları fraksiyonel cilt tedavilerinde kullanılmaktadırlır.

Lazerle akne skar tedavisi

Lazer Nedir?

Lazer ışığı  paralel  ışıktır. Sabit dalga boyudur.

Lazer  ışığı  lazer  kavitasyonunun içinde oluşturulur .

Medikal lazer olarak bilinen ER:YAG ve Nd:YAG lazerler ,enerji kaynağı olarak katı lazer kristali kullanmaktadırlar.

Enerji kaynağındaki atomları  aktive edici ikinci komponent xenon flash lambasıdır.

Üçüncü komponent ise optik bir rezonatördür.

Işık kaynaktan çıkar ve optik bir fiberle hedef hücreye ulaşır.

Dokuya  gelen  ışık ,dokuda  tutulabilir, dokudan geçirilebilir, dokudan yansıtılabilir, dokunun özelliğine göre dokuda  dağılabilir.

Emilme: Fotokimyasal, Fototermal, Fotomekanik etkiye yol açacaktır.
Daha yüksek enerji genelde daha yüksek  etki  demektir.
Enerjinin dokuya geliş hızıda dokuda ne kadar  enerji  absorbe edildiğini etkileyecektir.
Işığı  dokuda  tutan absorbanlar KROMOFOR olarak  adlandırılır .
Er: YAG lazer  hedef kromoforu cilt suyu  iken
Nd: YAG lazer hedef kromoforu melanin , oxyhemoglobin ,ve deoksihemoglobindir.
Lazer dalga boyu, Lazer gücü, Lazer atım hızı, Lazer atım süresi,
Her bir  atımdaki  lazer  gücü,(pulse enerjisi/pulse süresi) Lazer ışık çapı,
Fluence ,(Lazer enerjisi/alan) Dokunun  ışığı  absorbe  etme yeteneği ,
Dokunun Termal relaksasyon  zamanı   lazer  atımlarının tedavi etkinliğini belirleyici  faktörlerdir .

Er: YAG lazer ablatif FRAKSİYONEL  lazerdir .2940 nm dalga boyunda atım yapmaktadır. Soğuk soymadan, değişik  derinliklerdeki sıcak  soymaya  dek  peeling yapabilmektedirler.

Nd:YAG  1064 nm dalga boyu  lazerdir.Bu dalga boyundaki lazer ışığı , cilt derinine inerek termal  etkisi ile  cilde hasar  vermeden  doldurma etkisi yapmaktadır.

Akne skarların düzeltilmesinde fraksiyonel lazer kullanımı  skar kenarlarının cilt yüzeyine indirilmesini sağlarken,.çukur bölgelerin Nd-Yag lazer etkisi ile  doldurulmsı işlem başarısını arttırmaktadır.

Dermapen ve roller kullanımındada hedef ,arada doku bırakarak kısmi hasar sağlamaktır.

Sivilce İzi Tedavisi

Fraksiyonel Lazerle Akne Skar tedavilerinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

⚠️  Güneş veya solaryum gibi benzeri ışık tedavilerinin üzerinden 3 hafta  geçmiş olması gerekmektedir.
⚠️  Kullanılan ilaçlar ciltte  hassasiyet yapabileceğinden mutlak işlem yapacak olan  hekim haberdar edilmelidir.
⚠️  Tedavinin, cildin durumunun ağırlığına göre bir seanslık olmadığı,büyük olasılıkla tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulacağı bilinmelidir.
⚠️  Kullanılan doza bağlı olarak geçici eritem kızarıklık ve ödem olacağı bilinmelidir.
⚠️  İşlemin sonrasında sosyal olaylar tatil, iş görüşmeleri,evlilik düğün nişan törenleri gibi hadiseler varsa işlem mutlak ertelenmelidir.
⚠️  İşlem görecek ciltte sık sık Herpes simplex mikrobunun yol  açtığı  uçuk gözüküyorsa, işlem öncesinde mutlak bir antiviral kullanımına  baslanmalıdır.
⚠️  Cilt soyucu bir ilaç kullanılıyorsa lazerle cilt tedavileri kesinlikle altı ay ertelenmelidir.

Dermapen ,Roller veya Lazerle Fraksiyonel Peeling yapılan ciltlerde iyileşme süresi nedir?

Hangi uygulama yapılırsa yapılsın iyileşme süreci inilen derinlikle alakalıdır .0,5    derinlikte iğneli   roller yada dermapen kullanılan bir ciltte iyilşme 1 günde olacaktır.Bu   Er: YAG lazer kullandığı COLD peel yada yüzeyel peeling ile aynı etkiye sahiptir. Bu işlemin yan etkisi kızarıklık olacaktır. İnilen derinliğe  göre kızarıklık 1 iki yada  3 gün  sürebilmektedir. İşlem sonrasında nemlendirici kullanmak yeterli olacaktır.

1,1,5 mmlik iğneli  dermapen ve roller kullanımı  lazerle Orta Peeling e eşittir . Ciltte kızarıklık yanında  yer  yer kahverengi ,bronz  görüntüler  ortaya  çıkacar. Cilt , 2 ila 5 gün  sonrasında soyulmaya başlar. Bu cins peeling LAS VEGAS PEELİNG diye  bilinmektedir .

İşlem sonrasında şişmeyi engellemek için ödem giderici bir krem ve antibiyotikli  bir  krem uygulanması ve aralıklı  nemlendirmek, komplikasyonsuz düzelme için gereklidir.

Daha derin sonuçlar için daha derin soyma gerekir. Bu dermapen ve roller uygulamasında 1,5-2,5 mmlik iğne kullanımına eş değerdir .İşlem sonrasında cilt 10 gün  kadar  kızarmış  kalacaktır. İyileşme 5 günden itibaren başlar. Daha üst üste atış yapılan bölgelerdeki kızarıklık 3 aydan 6 aya dek devam edebilecektir.

İşlem sonrasında antibiyotikli kremlerin cilt onarıcı kremlerle karıştırılarak kullanılması en iyi  neticeyi  sağlayacaktır. Yedinci günden sonra nemlendirici uygulaması başlayabilir. On gün sonrasında devam eden kızarıklık için kapatıcı kullanılması tavsiye edilmektedir. İşlem sonrasında post travmatik hiperpigmentasyon oluşan hastalarda sabah akşam immün baskılayıcı ve A vitamini içeren bir kremin  üç ay süre ile kullanılması uygun  olacaktır.

Bütün komplikasyonlar ve iyileşme süreçleri göz önüne alınmadan bu işlemlere kesinlikle başlanılmamalıdır.

Akne Skar Tedavisinde Nd:YAĞ Lazerin kullanımı gerekli midir?

Akne skarı kenarları belirli  yer yer çukurları olan engebeli bir cilt görüntüsüdür. Bu tip ciltlerde iyileşmeyi sağlamak  için Er: YAG lazerle keskinlik  kazanan skar kenarlarında kabarıklığı ve keskinliği azaltırken, çöküklüklerin giderilmesi için Nd:YAG ın derin ısıtıcı, ciltte proliferasyon ve sıkılaştırma yapan etkisinden faydalanılmalıdır. Bu teknik mikro vasküler yenilenmedir. Nd:YAG ın FRAC3 tedavileri ile gerçekleştirilir. Lazer hareketi, mikro yaralarda ve hasarlı  derinin belirgin bir  derinliğinde 3 boyutlu matrix  gelişimini sağlayacaktır. Küçük damarların açılması ile, fibroblast stimülasyonunu ve kollojenin yeniden yapılandırılmasına yol açacaktır. Bu sebeple işlem öncesinde ve sonrasında, mikro damarların büzülmesine yol açarak tedavi sürecine damarlar üzerine vazokonstriksiyon etkisi ile sekte  vuracak sigara içiminden kaçınılmalıdır.