Çene Ovali Düzeltme

Çene yüz estetiğinin en önemli öğelerinden biridir. Yüz estetiğine yönelik değerlendirme yapacağımız zaman değerlendirmeyi hem hareketle hem mimik yapılırken hem de mimiksiz durağan şekilde yapmamız gerekir.

Hastaların yüzlerinin iyileştirilmesinde en çok ihtiyaç duydukları özellikler;

-Daha az yorgun görünüm

-Daha az sarkık görünüm

-Daha az üzgün görünüm

-Daha çekici görünüm

-Daha genç görünüm

-Daha kadınsı veya erkeksi görünüm.

 

Çenedeki asimetriler, kadınlara erkeksi çene hatları, yanak yağ yastıkçıklarının sarkarak çenenin iki yanından aşağı sarkması, boyun yağ yastıkçıklarının fazlalığı ve çene ile birleşmiş olması, sarkık ve ağır yanak, alt çenenin konuşurken ve ya durağan halde kırışması yüzün daha ince gözükmesini sağlayacaksa aynı şekilde küçük çenenin dolgu ile öne hareket kazanması, geride olan ve yan profili kötü etkileyen kuş çene görünümünün düzeltilmesi estetik kriterler açısından yüzün çok daha çekici gözükmesi sağlayacaktır.

Yaş, çene görünümünü en çok etkileyen öğelerden biridir. İlerleyen yaşla çene yukarıya doğru hareketlenir ve kısalır. Oysaki burun kökü-dudak arası mesafe alt dudak ortasından çene ucuna inen mesafenin üçte biri kadar olmalıdır. Çene kaslarının üzerine kullanılan derin dolgular yukarı doğru hareketlenen çene hareketini azatacak ve kısalan çene-dudak mesafesini arttıracaktır. Dolguların kullanımında en önemli husus konulacak dolguların miktarı olduğu kadar konuldukları yerde kas altı ya da üstü konulmasıdır. Kas altına konulan hyalüronik asit bolusu konveksiteyi arttırarak kas kasılımını kolaylaştırırken, kas üstüne uygulanan bir hiyalürunik asit bolusu hacim ekleyerek kas liflerinin gerilmesine yol açacaktır. Çene ovalinin düzeltilmesinde sadece çene hattına yapılan dolgu değil yukarıdan kaldırılmaya da  ihtiyaç vardır. Gülümsemede yüzün yukarı kaldıran zygomaticus kası ile ağız kenarında yer alan deprossor anguli oris arasındaki dengenin bozulması ile ağız köşesi kasılarak aşağıya doğru inecektir. Gülümsemeyi zygomatic gülümsemeye çevirmek için zygomatic kas altına dolgu yerleştirmek gerekecektir. Bayanlarda çenenin incelmesi ne kadar önemliye erkeklerde de erkeksi ve köşeli bir çene kemiği boyuna konularak çene hattının belirginleştirilmesi yüzün dinamik kalitesini düzelterek daha genç gözükülmeyi sağlamaktadır.