LAZER EPİLASYON

Dünyada pek çok  insan her gün  istenmeyen tüyleri ile uğraşmaktadır. Bazı  kimseler buna aldırmasalarda, pek  çoğu için kıllar psikolojik travma sebebidir.Normalde her insanda olan kılların yanı sıra, iki özel kıllanma durumu vardır.Hirsutizm ve hypertriko

Hirsutism

Bu sadece kadınları etkileyen bir durumdur. Kıllar erkek paterninde büyüme yapar. Yüzde sakal gibi kıllar uzama yaparlar. Genelde endokrin bir problemin sonucunda, yada bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Hypertrikozis

Genetik, etnik, bir ilacın yan etkisi olarak yada ender vakalarda bir tümör sebebi ile olabilir. Vücutta, gövdede, göğüste bayanlarda kılların çıkmasıdır. Çok rahatsız edicidir.

Kıllar yüzyıllardır traşlama, ağda, cımbızla alınmaktadır. 30 yıl kadar öncesinde hayatımıza iğneli epilasyon tabiri girmiştir ve yaklaşık on yıldır IŞIK & lazer sistemleri büyük bir kıl yok etme endüstrisini oluşturmuştur. Uzun sürede iyi neyice alınması, daha az yan etkisinin olması, çok kısa zamanda büyük alanların taranabilmesi sebebi ile artık herkesin tercih sebebidir.
Seçici fototermoliz yöntemine dayanır. İntensed pulse light ve / veya lazer teknolojileri kullanılır. Lazerler Ruby lazer 694 nm, Alekendrite lazer 755 nm, diode lazer 810 nm, Ndyag lazer 1064 nm, ELLİPSE  IPL2 600-950 nm dir.

Kılı yakmak için hedef folikülü etrafındaki dokuya zarar vermeden yakmaktır. Bir kromofor aracılığı ile Işığın ısıya çevrilme tekniği kullanılır.

  • Hedef hücre,
  • Dalgaboyları,
  • Atış süresi,
  • Doğru enerji bilinmelidir.

Kıl yoketmede hedef renk yani hedef kromofor kıldaki melanindir.

Kıl folikülünün kendi renk içermez. Hedef, kıl ve kıl kökündeki melanindir. Kıl ve kıl dibinin ısıtılması ısıyı kılın folikülüne taşıyacaktır. Eğer 1 ms de ısı 70 dereceye ulaşırsa, kıl kökü kalıcı şekilde yanmış olacaktır.
Kıl kökünün yanması için, kökün içerisinde kılın olması gerekmektedir. Bu sebeple en iyi neticeler kılın anagen fazında, yani canlı, yeni çıkmaya başlamış olduğu, köke en sıkı şekilde değdiği zamanda alınacaktır. Dinlenme fazında olan, uzayacağı kadar uzamış kıllar kökten uzaklaşmış olacağı için, bunlarda çok iyi netice alınmayacak, ve defalarca tedavi yapmak mecburiyetinde kalınacaktır. Tedavilerin kılın erken anagen safhasında yakalanıp yapılabilmesi için klisyen tarafından geliş süreleri belirlenmelidr.

Kıl folikülünün içindeki kıldada melanin olması lazımdır. Eumelanin, kumrallarda ve esmerlerlerde kılların yapısında vardır ve Ellipse kıl yoketme applikatörünün ışığını etkin şekilde emerler. Pheomelanin, sarışın ve kızıl insanların kılının yapısında vardır, kılı iyi emmezler, koyu sarışınlar bile ellipse tedavisine iyi cevap verirken, açık sarı ve kızıllarda başarı son derece zordur.

En iyi netice beyaz tende koyu kıl ile alınan neticedir. Gri ve beyaz kıllardada netice alınması pek mümkün değildir. Son zamanlarda bunun üstesinden gelebilmek için doğal kök boyama yöntemleri kılları koyulaştırmak adına başlamıştır.

Kılı yakacak dalgaboyunun derine girebilme özelliği olmalıdır. Daha uzun dalga boyları daha derine nüfuz edebilmektedir.
Seçilen dalgaboyu melanin tarafından emilebilmeli, ama yanındaki hemoglobin ve cilt suyu bundan etkilenmemelidir.

Melanin ışık absorbsiyon eğrisi, melaninin ışığı görünebilir ışıktan – infrarede yakın dalga boyuna dek emebildiğini göstermektedir.
Kılın yok edilebilmesi için kalınlığının nasıl olduğu önemlidir. İnce, orta ve kalın kıllara göre seçilecek atış süresi farklı olmalıdır. İnce kılların yanması için gereken enerji daha az olacaktır. Kalın kıllar için kullanılacak enerjininde daha yüksek olması gerekmektedir Epilasyonda başarı için doğru enerjilerle çalışmak çok önemlidir. Bunun yanında fazla ısı ile cilde zarar vermemek için Fitzpatrick cilt skalasına göre cildin hangi tip olduğu mutlak belirlenmelidir.

İyi netice alabilmek için mutlaka birden fazla seans tekrarı gerektiği bilinmelidir.

Her ne olur ise olsun, kılda” yüzde yüz bitme” diye bir şeyin olmayacağı, her seanstan sonra kılların biraz daha azalıp, incelip yumuşayacağı bilinmelidir. Alexsandite kullanıcıları, bu dalga boyu ince kılı görmediği için, ince kıla hiç başlamamalı, yada kalın kıllar hızla azaldıktan sonra başka bir teknikle işlemlerine devam etmelidirler. Yüz kıllarına alexandite  ile  başlamak çok ciddi bir hata olarak düşünülebilir. genetik. Bireysel vücut faktörlerine bağlı  problemi olanlarda, yada genetik olarak sebepsiz boyun ve yüz kıllanması olanlarda bile, eğer kişiler zamanı problem etmezlerse, Ellipse’le iyi neticeler alınabilmektedir.
Epilasyona gelmeden 30 gün öncesinden itibaren her türlü kılı yoketme tekniği bırakılmalıdır. 7 gün öncesinden traş yapılabilir. Gene 30 gün öncesinde güneş banyosuna, veya solaryuma son verilmelidir. Bronzlaştırıcılar kullanılmamalıdır. Bunlar kılın değil, tenin rengini koyulaştırıcak, daha düşük enerjiyle çalışılabilecek, buda epilasyonun başarısını azaltacaktır.
Kalıcı makyajın yada dövmelerin üzerine atış yapılmamalıdır. Aksi taktirde cildin rengi açılacak ve yanık oluşacaktır.