DÖVME ÇIKARMA

DÖVMELERİN ÇIKARTILMASI ZORLU BİR SÜREÇTİR. DÖVMENİN YAPILMA TEKNİĞİ, KULLANILAN BOYA, BOYA MADDESİNİN DOKUYA İNİŞ DERİNLİĞİ VE DÖVMELERİN RENKLERİ ÇIKARTILMA İŞLEMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERDİR.

Dövme Çıkarma Nasıl Yapılmaktadır?

Çok sevilerek yaptırılan dövmeler, renkleri değişen kalıcı kaşlar zamanla insanlarda problem oluşturmaktadırlar. Bunlardan yüzde altmışdan yüzde yüze yakın oranda kurtulmak dövme çıkarma işlemi ile mümkün olmaktadır.

Bugün tüm dünyanın bu konuda bir numara kabul ettiği lazer Q switched Nd:yag lazerdir.

Nd:yag lazer 1064 dalga boyunda görünmez infrared ışın yaydığı için kullanım esnasında tüm odadakilerin gözlük koruması yapmaları en önemli husustur.

Bu lazerin ışık kaynağı solid -state dir.

Dalga boyu 1064/532 dir. 1064 dalga boyu siyah ve mavi boyaların çıkarılması için kullanılırken, 532 nm lik dalga boyu kırmızı ve kahverengi boyaların çıkartılmasında kullanılmaktadır. 532 lik dalga boyu yeşil ışıktır. Hemoglobin ve insan yapısı kırmızı ve kahverengi pigmentler bu dalga boyunu emerler. Normal ciltte emeceği için 532nm dalga boyunun kullanılmasında üst cilt buharlaşabilir ve ciltte kırmızı beneklenme, tıp diliyle purpura oluşabilir. 1064 nm lik ışığın kullanılmasından sonra oluşan purpuranın geçmesi 20-60 günü bulabilmektedir. Bazı insanların dövmelerindeki boya demir iyonu içermektedir. Bu tip boyalar okside olurlar ve dövme çıkarma işlemi başarısızlıkla neticelenir.

İşlem sonrasında başarının yüzde 60 dan yüzde 100de çıkabileceği bilinmelidir. Bu başarı için 6-10 seansa dek seans sayısı uzayabilmektedir. Her iki seans arası 1-2 ay olmalıdır.

İşlem sırasında lazer enerjisini alan pigmentler gürültü ile patlarlar.Bu sebepten dolayı işlem sırasında tedavi olan şahsın cildi şişebilir, hatta yüzeysel boyalarda kanayabilir. Kanama ve şişmenin düzelmesi kişiden kişiye değişse de, 1 haftadan 1 aya dek sürebilmektedir.

İşlem gören yerde kıllar varsa dökülebilir. 4 hafta içinde dökülen kıl yerine gelecektir.

İşlem gören yere 3-5 gün su değdirilmemeli, güneşten korunmalıdır.

Rengi kırmızıya dönen kalıcı kaşlar, dövme çıkarmada en hızlı ve en iyi neticeyi almaktadırlar.

dövme çıkarma