Kalıcı Makyaj

KALICI MAKYAJ NEDİR, KİMLERE UYGULANIR?

Kalıcı makyaj nedir, kimlere uygulanır ?

Kalıcı makyaj tatuaj yöntemi kullanarak kalıcı pigment uygulaması olup oldukça yaygındır. Kaş kalıcı makyajı insanlar arasında en çok sevilen, en başarılı, en çok ihtiyaç duyulandır. Güzel kaş şekil ve yoğunluğu insan yüzüne anlam katan bir öğedir. Çoğu insanda doğuştan kaşlarında düzensizlik ve seyreklik görülebilir. Yada ilerleyen yaşla, kaşların dökülmesi ile gelen seyreklik bakış ifadesini bozmaktadır. Bu gibi durumlarda kalıcı kaş uygulaması çok yüz güldürücü olmaktadır.

Kalıcı dudak uygulaması, ince dudaklı olup sürekli dudak kalemi uygulayanlarda kalıcı çözüm olarak gözükmektedir. Yine sürekli uçuk çıkarıp dudak etrafı pigmentlerinde düzensizlik olanlarda dudak konturu şekilsizliği ortadan kaldırmada esastır. Göz etrafı kontürü bir başka tercih edilen bölgedirki yapılması genelde bir zorunluluk sebebi ile değildir. Çok soluk dudaklı insanlarda dudak içi kalıcı makyaj uygulaması sürekli ruj kullanım ihtıyacını ortadan kaldırmakta, dudağa hoş bir renk ve dolgun bir görüntü vermektedir.

Kalıcı makyaj yara izlerinin kapatılmasında, meme ameliyatı geçirenlerde, aerola etrafındaki renk farkının doğal hale getirilmesi için tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

kalıcı makyaj

Kalıcı makyaj nasıl uygulanır ?

Kalıcı makyaj uygulamasını takip eden ilk günlerde yapılan yerde şişme, ödem beklenilmesi gereken kaçınılmaz yan etkilerdir.Bu sebeple işlemden önce hastaya bu konuda uyarıların kesin olarak yapılması gerekmektedir.Eğer çok kısa süre içerisinde kişinin tatil, düğün nişan toplantı gibi bir aktivitesi varsa kesinlikle bir başka tarihe ertelenmelidir.

Kalıcı makyajın erken safhadaki problemi renk oturma süresi olarak belirlenen ve beklenen bir aydan sonra kişinin bu yaptırdığı işlemden hoşnutsuz olması yada biraz uzun,  biraz kısa, biraz kalın, biraz ince olması için yapılan işlemde bir değişiklik talebidir.İnce olmuş yerler ikinci bir rötüş uygulaması ile kalınlaştırılabilir yada bir fazlalık varsa hemen Q swich nd-yag lazerle istenmeyen bölge temizlenir.

Kalıcı makyajın istenmeyen komplikasyonları uzun sürede ortaya çıkan komplikasyonlardır.En istenmeyen yan etki renk değişimidir.Kaşlardaki rengin kırmızıya dönmesi,göz etrafında uygulanan siyahın yeşilleşmesi can sıkıcı olmaktadır.  Bu problemi ortadan kaldırmak üzere rengi dönen kalıcı makyaj önce Q swich nd-yag lazerle problemsiz şekilde silinmekte, ondan sonra istenilen renk yeniden yapılmaktadır.Özellikle kaşların kahverengisinde ortaya çıkan kırmızılık bu yöntemle hemen silinilebilmekte kaşların kendine bir zarar vermemektedir.Göz etrafındaki yeşile dönen siyahların silinmesi ise biraz daha az başarılı olmaktadır.Bu sebeple göz etrafı yaptırılırken bu renk değişiminin olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.Dudak kenarlarının rengi zamanla sadece solmaktadırki, yeniden renklendirilmesi bir problem olmamaktadır.

kontür makyaj

Hangi boyalar kullanılmaktadır ?

Kalıcı  makyaj uygulamasında kullanımı ve ithali izin verilen boyalar kullanılmalıdır.