Fransız Askısı

Yaşla veya kilo verilmesi ile erken yaşda yüz aşağıya doğru sarkmaya başlar. Nazolabial derinlik artar ,marionette çizgileri kalınlaşır, çenenin formu bozulur. Bu şekilde sarkan yüzü kaldırmak gerekir.

Yüzün katmanları cilt, süperfasiyal yağ kompartımanım, süperfisial aponevrotik sistem, süperfasiyal fasial fasya ve derin fasiyal fasyadır.

Süperfasiyal aponevrotik sistem nasıl yukarıya doğru çekilir?

Sarkmış yüz nasıl kalkar ?

Yüz kaldırmada 3 ana yöntem vardır.

1) Cerrahi 2) Kemik üzerine yerleştirilen akıllı dolgular 3)İPLER 

Daha genç yaşlarda kemik üzerine yerleştirilen dolgular yüzü kaldırmada yeterli olsada belirli bir yastan sonra gerek maliyetin çok artması ,gerek kalıcılık süresinin azlığı nedeni ile askı ipler kullanılmaya başlanmıştır.

 

Cerrahi  yüz kaldırmanın  komplikasyonlu ve iyileşme zamanın fazla olması nedeni ile daha az invaziv bir metod olan ASKI işlemine odaklanılmıştır.

HANGİ İPLER KULLANILMALIDIR?

Bio absorbable iplikler yabancı cisim reaksiyonlarını tetiklerler. Dokuda kolajen sentezini ve fibrozisi arttırarak  destek vazifesi yaparlar. Metabolismayı  kan akımını ve lanforik dolaşımı cilt kalitesinin iyileşmesine yol açarlar .

ENDİKASYONLARI NELERDİR?

-Nszolabial açının derinleşmesi

-Marionette hattının belirginleşmesi

-Çene hattının bozulması

-Hindi boynu görünümü

İPLİKLER neye göre değerlendirilir?

-Çekme güçlerine göre

-Dokuya tutunma gücüne göre

-Kalıcılık sürelerine

-Yaptıkları doku hasarına

-Fiyatına

-Oturma süresine göre değerlendirilmelidir.

Kullanılan iplikler hangi materyalden oluşmaktadır?

İPLİKLER  eriyebilir niteliklidir. MİNT iplikler Polidiaxanone’dan yapılmıştır.

Mint easyler 15 cmlik iplikler olup üç boyutlu 360 derece dönen iki yönlü kılçıklara sahiptirler.Orta ve alt yüz kaldırmada, boyun kaldırmada, kaş kaldırmada, göğüs ve kalça kaldırmada kullanılabilirler .

Mint easy ler aynı yapısal özelliklere sahip olup U shape le 43 cm uzunluğundadırlar.

Fransız askısı adı ile anılan spring  threadler U shape 45 santimetre uzunlukta olup mint easylerle aynı teknikle dinamik asmayı gerçekleştirirler.Silikon, polyster, poliamidden yapılmıstır. Emilebilirlikleri çok azdır. Elastik ve kılçıklıdırlar.

Kontrendikasyonlar

 

 

-Söz konusu maddelere allerjileri olanlar 

-Ciltbenfeksiyonu olanlar

-Hamileler ,çocuklar, Sistemik hastalıkları olanlar

Ruhsal bozuklukları olanlar

-Sindirim sistemi sorunu olup ağzından ilaç alamayan, hamile olan, alerjik şikayetleri olan olgularda kullanılabilirler.

Cerrahi Teknik

Cerrahi işlem hastanın durumuna göre lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Bölge sterilizasyonunu tam sağlamak işlem öncesinde esastır. Çok yüzeysel yada çok derin olmamalıdır. Bir bölge için bir veya birden çok iplik kullanılabilir. Uzun çift iğneli iplerde ipler düz, V şeklinde yada X şekliyle yerleştirilebilir. İşlem sonrasında ödem ve ekimoz beklenen komplikasyonlar olup bu konuda hasta mutlak bilgilendirilmelidir. Yapılan yeri içine alacak şekilde baskılayıcı bir elastik bandaj kullanımı faydalıdır.

 

 

 

İşlem Sonrası

İşlemden sonra devam eden ödemin çözülmesi için hafif bir masaj gereklidir.

İşlem süratle sarkmış dokuyu yukarıya doğru toparlayacaktır.

Az toparlanma veya fazla germe ödemi geçtikten sonra değerlendirilir. Az toparlanmada aynı bölgeye yeni iplik  yerleştirilebilir veya fazla germe söz konusu ise küçük bir lokal anestezi ile ilk haftalarda gerginlik alınılabilir.

Zayıf ve cilt altı tabakası ince kişilerde  ipliklerin dışardan görülmesi rahatsız edici olabilmektedir.

 

İşlem için dikkat edilecek hususlar

Bu işlem mutlaka deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Ürün seçimi sonuçlar ve muhtemel yan etkiler konusunda hasta mutlak önceden bilgilendirilmelidir.