Lipoliz

Lipoliz

LİPOLİZ  yağ eritme demektir. iliçla ,invaziv lazer girişimleri ile gerçekleştirilebilir.

Yağ eritici ilaç ajan olarak kullanılan iki ürün ,karnitine diğeride pfosphatidilkolin’dir.  Yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasına yardımcı olarak vücutta yağ yakımını arttırıp enerji üretimini destekler, karaciğer hücrelerinde yağ yıkımını arttırır. Yumurta sarısı ve soya fasülyesinden elde edilir. Hücre zarının yapısındadır.  Yağ hücreleri zarının geçirgenliğini arttırarak yağları suda dilüe ederek etkisini gösterir.

Safra asidi derivesi nedir?

Safra asidi derivesi yağ eriten bir üründür. Normalde bu asit vücudumuzun ürettiği ve yağları sindirmede kullandığı bir asittir.Ondan derive edilen ajanlar  bitki  polimerleri içerir. Bu madde yağ hücrelerinin duvarlarına yapışarak etkisini gösterir. Hücre duvarının instabilitesi sağlanır ve yağ asidi açığa çıkar. Parçalanan hücreden arda kalanlar vücudun koruma mekanizması tarafından taşınarak atılırlar. Kullanılmayan,  hücre duvarına tutunamayan yağ asitleri metabolize olur ve enerjiye çevrilirler.

Hangi vücut alanları safra asidi deriveleri ile tedavi edilebilir?

Yağ depolanması olan bütün vücut alanlarında kullanılabilir.  Çene altı,  üst kollar,  bel,  kalça,  yan yastıklar, dizler,  baldır,  göğüs,  iç bacaklar gibi. Ayrıca buffolo hörgücü dediğimiz sırt omuz yağlarında,  ve yalancı meme büyümesi olarak adlandırdığımız,  psödogynocamastide de kullanabiliriz.

Kaç tedavi gerekir?

Tedavi sayısı, eritilmesi istenilen yağın derinliğine ve alanın büyüklüğüne göre değişecektir. Ortalama olarak dört hafta ara ile 3-5 tedavi gerekmektedir. Her tedavide toplam 40 ml yi aşmamak kaydıyla ve bir bölgede 25 ml yi geçmemek üzere tedavi yapılmalıdır.

Yağ eritici  ürünlerle  bölgesel yağ eritme tedavileri   kilo kaybı demek değildir. Tedavinin başarısını arttırmak için düzgün beslenme ve iyi bir exzersiz programı esastır. Yapıldığından sonra eriyen hücreler 3 hafta içinde idrarla vücuttan atılacaktır.

Tedavi nasıl hissettirir?

Yağ eritici  ajanlar kanül aracılığı ile uygulanmalıdır.  Her alan için genelde iki enjeksiyon noktası seçmek gerekmektedir.  Solüsyona kişilerin konforunu arttırmak amacı ile lokal  hissizlik  yapan bir ilaç eklenebilir. Genelde ağrısızdır. Hastaya sıcaklık hissi,  hafif yanma,  kaşıntı verebilir. Ödem ve kızarıklık yapılan bölgede 3 gün boyunca kalabilir.

İşlem sonrasında uzunca süre kalan sertlikler komplikasyon olarak bildirilmiştir.Uzun sürer.İlaçların lokal etkisinin doğal sonucudur.Geçicidir.