SOĞUK LİPOLİZ

SOĞUK LİPOLİZ İLE İĞNESİZ, AMELİYATSIZ YAĞ ERİTME

Etki Mekanizması Nedir?

Soğuk lipoliz, direk etki ile yağ hücrelerini dondurur. Donan yağ hücreleri lenfatik drenaj sistemi ile vücuttan atılacaktır. Bu sebeple incelmenin görülmesi bir aydan iki aya dek süre almaktadır. Etkisi kalıcıdır. Soğuk lipoliz uygulama yapılan hasta daha sonra şişmanlasa da iıposuction olan kimselerdeki gibi o bölgelerinde yağ artışı olmamaktadır. Çok kalın yağ kitlelerinde başarısının görülmesi zor olsada, sebatla düzenli uygulamada küçülme mutlak ortaya çıkacaktır.

Nasıl Uygulanır?

Soğuk lipoliz uygulama işleminde, cihazın dondurma başlığı yağlı bölge üzerine bir antifreeze membran aracılığı ile veya gliserin sürülerek yerleştirilir. İki tip kullanım başlığı vardır. Düz bölgelerde plate tabir ettiğimiz düz başlıklar tercih edilirken, özellikle yağın yoğun olduğu karın ve arka yan yağlarda, gevşek bölgelerde, vakumlu soğuk lipoliz uygulanmalıdır. Vakumlu soguk lipolizde, vakum yumuşak bölgeyi içine çekerek soğuk duvarlarına yapıştırır. Böylece daha kısa zamanda daha çok bölge aynı anda soğuk lipolize maruz kalmaktadır. Soğutma başlatılır. 0, -4,  -8,  -12 dereceye dek soğuk yapılabilmektedir.Seçilen soğukluk ve uygulama bölgesindeki yağ kalınlığına göre uygulama süresi 20 dakikadan 180 dakikaya kadar çıkabilmektedir. 20 dakikadan az uygulanmamalıdır. Kişilerin soğuk direnci sürenin ayarlanmasında önemli olabilmektedir.

Soğuk Lipoliz Kaç Kez Uygulanmalıdır?

Soğuk lipoliz, 1 cm yağ için bir kez uygulanması yeterli olabilirken daha kalın yağlarda seans sayısını kesinlikle arttırmak gerekmektedir. Çünkü doğaldır ki her bir uygulama bir başka katmana soğuğu indirecektir.

İncelme Ne Zaman Ortaya Çıkar?​

Soğuk lipoliz ile bir cm lik yağı olanlarda ilk seanstan sonra 15 ila 30 günde 2 -3 cm incelme gözükmektedir. Yağ kitlesi yoğun olanlarda aynı incelme için daha fazla seans sayısı gerekmektedir. Soğuk lipolizin kaç kez uygulanacağı sorusuna cevap verebilmek için  incelmesi bölgenin büyüklüğünüde bilmek gereklidir. Soğuk lipoliz cihazının hem vakumlu hemde düz başlığı vardır. Bunların büyüklüğü  erişkin el ayası kadardır. Bir karına bir kez koyabilmekten bahsedebilmek için bir hastanın en az 4-8 kez gelmesi gerekecektir.

Yan Etkisi Var Mıdır?

Soğuk lipoliz etkisi sadece yağ hücreleri üzerinde olup diğer dokulara zarar vermemektedir.Çünkü sinirler, melonositler, fibrositler, soğuğa çok az duyarlıdırlar. Bu özellik nedeni ile uygulanan soğuk çevre dokulara zarar vermemektedir.Soğuk lipoliz aynı gün içinde uzun süreli peş peşe uygulanacak olursa üşüme problemi ortaya çıkabilmektedir. Geçici olup hemen düzelebilmektedir. Uygulama sırasındaki soğuk kimi kişiler için çok rahatsız edici olabilmektedir. Vakumlu soğuk lipoliz uygulanan hastalarda, uygulama alanında ciltte kızarıklık, çok ender morarma görülebilmektedir. Çok hassas bazı kişilerde, 15 günden bir hafta, hatta bir kaç aya dek varabilen, ama asla kalıcı olmayan uygulam bölgelerinde hassasiyet ve uyuşukluk bildirilmektedir