DİNAMİK KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

KIRIŞIKLIĞI ENGELLEMEK İÇİN, ÖNCELİKLE ‘HAREKETİ’ ENGELLEMEK VE KIRIŞIKLIĞIN DERİNLEŞMESİNİ DURDURMAK GEREKLİDİR.

DİNAMİK KIRIŞIKLIKLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Son yıllarda ortaya çıkan, yaşlanmanın ciltteki belirtilerini yok etmede kullanılan, özellikle dinamik kırışıklığın tedavisinde en etkin tedavi yöntemi kas hareketini önleyen ilaçlarla yapılan tedavilerdir. Bu amaçla tıp dünyasına tedavi amaçlı giren bir maddeler kullanılmaktadır. İlk kullanım yeri spastik cocukların kaslarındaki kontraktürü açmak, spazmı yok etmek içindir. Bu kullanım esnasında, kaslar üzerindeki bu gevşetici etkisinden, hareketi engelleyici etkisi ile özellikle alın ve göz etrafındaki hareketi engellemek amacı ile kullanımı düşünülmüştür. Uzun yıllardan beri yüzün 1/3 bölgesi kırışıklıklarının yok edilmesinde en etkin yöntem olarak kas blokajı yapan ilaçlar kullanılmaktadır.

dinamik kırışıklık tedavisi

Kimlere kırışıklık gidermek için ilaç yapılmamalıdır?

Çok kaş çatan, konuşurken alnını sürekli yukarıya doğru kaldıran ve çizgilenmesine yol açan, kaş çatması her iki alın arasında kırık yapan kişilere, çok sigara içip dudağının üzerini büzdürüp kıran, boyun çizgileri erken yaşta belirgin olan kişilere kaş hareketlerini sağlayan kasların orta noktalarına kası hareketsiz kılan ilaçlar  yapmak lazımdır. Bu tip ilaçlar kaş oluğunun düzeltilmesi, hastanın çatık kaş görüntüsünü rahatlatmakta, alın uygulaması alın çizgilerini engellemekte, göz kenarı uygulaması gülerken ortaya çıkan ve kaz ayağı tabir edilen çizgilerin oluşmasını durdurmaktadır. Ayrıca boyundaki platisma kasının çizgilenmesi ile ortaya çıkan hindi boynu görüntüsünü gene kas gevşeten ilaçlar ile  engellenebilmektedir. Buruna kalkık görüntü vermekte bu tip ilaçların  kullanım alanları içindedir. El, ayak ve koltuk altları çok terleyen hiperhidrozis denilen aşırı terleme tedavisinde, nöromüsküler geçişi etkileyen bu tip ilaçların kullanımı ile  uygulamdan yarım saatten itibaren terleme durdurulabilmektedir.

Kaç yaşından itibaren hareket blokajı yapan ilaçlar uygulanabilir?

Sinirkas bileşkesini etkileyerek kas hareketlerini durduran ilaçlar  çok erken yaştan itibaren uygulanabilir? Bu şekildeki ilaçların kullanımı ile hedeflenen çizginin  olmadan oluşumunu engellemektir. Bu ilaçlar ergenlikten ölene dek uygulanabilirler.Uzun süreli kullanımda içlerindeki  protein yapısına direnç oluşabilir ve etkinlik süreleri azalabilir. Kullanmaya devam edilicek olursa bir sonaki adım tümden etki kaybı olacaktır. Bu sebeple, tekrarlayan kullanımlarda direnç ve etki kaybı  gözlemlenecek olursa başka protein içeren, aynı etkiye sahip başka ilaçları kullanmak  gerekmektedir

Ne sıklıkla yaptırmamız gerekiyor? Sürekli yaptıracakmıyız?

Sinir kas bileşkesine etki ederek hareketi engelleyen ilaçlar kısa süreli etkindirler. Etki süresi uygulanan doz miktarına göre 4 -6 ayı aşmamaktadır. Çok erken yaşta kırışıklık oluşmasın diye bu şekilde ilaç  yaptırmaya başlayanlarda, gözlemlerimize göre, birkaç kez kullanımdan sonra, beyin o kasları kullanmayı unutup o mimik kişinin kullandığı bir mimik olmaktan çıkmakta ve kırışıklığın önlemi erken yaşta alınmış bulunmaktadır. Otuz yaşından sonraki uygulamalarda bu amaçla  kullanılacak ürünleri ,4-6 ayda bir tekrarlamak esastır.

Sinir kas bariyerinde etki ederek hareketi kısıtlayan ilaçları bir dönem yaptırıp sonra yaptırmaya ara verirsek yada tümden yaptırmayı kesersek eskisinden daha kötü olurmuyuz?

Sinir-kas bileşkesinde etkileri ile dinamik kırışıklığını engelleyen ilaçların yapılması kesildikten sonra daha kötü olmak diye bir komplikasyon yoktur.

Kullanım süresince dinamik kırışıklıkların oluşumu engellenmiş olacağı için kırışıklık oluşma  süreci kullanım bırakıldıktan sonra başlayacaktır. Uzunca süre kırışıklığın engelenmiş olması ciltte kalıcı kırışıklık oluşmasınada bir önlem teşkil edcektir.

Hangi cins dinamik kırışıklığı ilacı kullanıyorsunuz?

Değişik cinsler vardır. Kliniğimizde girişi yasal ve sağlık  bakanlığınca onayı verilmiş markalar  kullanılmaktadır.

Sinir - kas bileşkesine uygulanan bu ilaçların kullanımında herkese kullanılacak doz aynımıdır?

Hayır değildir. Kas hareketlerinin yoğun olduğu bölgeye yapılması gereken doz daha fazladır. Burada ayarlamalar hekimin tecrübesine göre değişmektedir.

Sinir - kas bileşkesine hareketi durdurmak için yapılan ilaçların uygulamasından sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler nelerdir?

Dinamik kırışıklığı engellemek için yapılan işlemler iğneyle yapılan işlemlerdir. Bütün iğneli işlemlerde olduğu gibi, uygulamasından sonra bir iğne noktası kanayabilir, bir kaç gün içinde geçecek bir morluk oluşabilir. İğne delikleri ciltten 24 saatte kapanacağı için bu süre zarfında yüze saç boyası vs gibi bir maddenin değerse o maddeye bağlı alerji görülebilir.  Alerjiyi baskılayacak  bir ilaç alınması ile düzelir. Bu tip ürünlerin etkisi kaslar üzerinde olacağı için uygulamasından sonra göz kapağında düşüklük görülebilir ki, uygun göz damlasının kullanımı ile bir haftada hiç bir şey kullanmadan bir ay kadar sürede geri dönmektedir.

Terleme tedavisi yapılanlarda el ve ayak içlerinde hissizlik görülebilmektedir.

Kimlere sinir-kas bileşkesine etki ederek hareketi durduran ilaç uygulanamaz?

Myastenia gravis hastaları, yüz felci geçirenler, açık yara ve herpes enfeksiyonu olanlarda, immün sistemi düşüren hastalık veya ilaç kullanımı olanlarda kullanılması sakıncalıdır.