Dudak Dolguları

  • Blog
  • 21 Nisan 2019

Dudak dolgusu ince dudakları kalınlaştırmak , dudak kenarlarını kalınlaştırmak, dudak üstü V biçimini oluşturmak yada daha belirgin hale getirmek yada mümkün mertebe silmek ,daha etkili bir gülümseme yaratmak, ağız bölgesine daha genç bir görüntü vermek için kullanılabilir. Dudak dolguları ruj çizgilerini azaltmak ve ağız etrafındaki sigara çizgilerini azaltmak içinde kullanılmaktadır.

İnsanların dudak şekil ve büyüklüğünden mutsuz olması için pek çok sebep vardır. Öncelikle yaşlanmayla dudak incelir ve belirginliğini kaybeder. Bazıları için gençken de çok incedir. Alt ve üst dudak oransızlıkları çoğu için rahatsız edicidir.Dudak horizantal çapının darlığı ağzın küçüklüğü ile karakterizedir ve özellikle büyük yüzlerde yüz oranlarını olumsuz etkileyen bir faktördür.

Makyajla daha volume’lu dudaklar yapılmaya çalışılsa da; hiç bir zaman çok başarılı olmamaktadır.

Dudak dolguları sadece şekil ve hacim değiştirmek için değil ,dudak köşelerini yukarıya doğru çevirmek ve mutsuz yaşlı dudak ifadesini ypketmek içinde kullanılabilir.Tedavinin invaziv olmayışı ,iyileşmek için zamana ihtiyacı olmaması, işlemden hemen sonra hastanın normal aktivitelerine dönebilmesi dudak dolgusunun en önemli özelliklerindendir. Hayvansal içerikli olmadığı için veganlar tarafından da kullanılabilir.

 

Dudak Dolgularının Yapılmadan Önce Bilinmesi Gereken 12 Madde:

Bir ömür boyu kalıcı  olmamakla beraber dudak dolgusu insanların önem verdiği, görünüşü ilk aşamada değiştiren ciddi bir işlemdir. Dudak dolgusu yapılmadan önce bilinmesi gerekenler vardır.

1- Dudak dolguları neden yapılır?

Hacmi ve şekli büyütmek amacıyla hyaluronik asit kullanılması genellikle tercih edilmektedir. Calciumlu dolguların dudakta kullanılması çok tavsiye edilmemektedir.Hyalurinik asit dolgular su tutarak dudağın doğal bir biçim almasını sağlarlar.

2- Hangi dolgu en iyisidir?

Değişik firmaların değişik özellikte dolguları vardır. Şekil vermek için,daha dikkat çekici olması için yada doğallığı korumak için değişik kalınlıkta dolgular kullanılmalıdır.Genelde dolguların CE yada FDA omayı almış olmasına özen göstermek gerekir.

3- Ne kadar dolguya ihtiyacımız var?

Dolgu yaptıran insanlar bir gecede istedikleri dudak dolgunluğuna erişemeyeceklerini bilmelidirler. Eğer dudaklarınız çok inceyse; çok dolgun ve doğal bir dudak isteniyorsa, bunun bir kaç seansta yapılabileceği ve pahalı olacağı bilinmelidir.

Anahtar husus; dolguyu tabaka tabaka lineer enjeksiyon tekniği ile yapmaktır. Bu şekilde; zaman içinde hem büyüklük hem de şekil yeni bir hale getirilecektir.

4- Dudak dolgusu acılı bir işlemmidir?

İşlemi yapan doktora göre acıma değişir. Lokal anestetik kullanılarak iğne girişinin hissedilmesi engellenebilir. Hiçbir his duyulmak istenmiyorsa dental blok yapılabilir fakat daha sonra uzun süren dudak hissizliği bu durumda rahatsız edici olmaktadır.

5- Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Kullanılan maddeye ve hastanın yaşına göre değişir. İstenilen volume’u sağlayabilmek için 4 ila 6 ayda bir tekrar gerekir.

6- Dolgulu dudak hissiyati normal dudaktan farklı mıdır?

Düzgün şekilde yapılırsa; dudak dolguları normal dudaktan farklı olmayacktır.

7- Sonuçlar hemen mi ortaya çıkar?

İşlemden hemen sonra dudaklar biraz şişecektir. Dudaklara buz koymak ve arnica krem sürmek bunu hafifletecektir. 24 saat ila 72 saat arasında şişme tamamen geçip; gerçek sonuç gözükecektir.

8- Dudak dolgusundan sonra hangi problemler görülebilir?

Hyalurinik  asit dolgularıyla allerji oranı oldukça azdır.Allerji genellikle dolguların içine konulan bölgesel anestetiklerin etkisi ile olmaktadır.İşlem yapılan yerde kanama gözükebilir.Dudak yada etrafında  soğuk enfeksiyon odakları uçuklar canlanabilir..Dudaklarda asimetri ortaya çıkabilir,varolan asimetri yapılan dolguyla daha belirgin hal alabilir.Dudaklarda şişilik ve düzensizlikler ortaya çıkabilir.Sterilite  şartlarının sağlanması zor bir bölge olduğu için enfeksiyon ortaya çıkabilir.Kan damarının içine yanlışlıkla yapılan dolgu  dudak kendi dokusunda kayıba yol açabilir.Dudakta ülserler,kistleşme görülebilir.

9- Eğer beğenmediysek dolguyu yok edebiliyor muyuz?

Kullandığımız  dolguların diğer dolgulardan üstünlüğü, doğal olarak erimeden önce antidotu olan eritici bir enzimle yok edilebilmesidir. Bu sebeple bir yanlışlık oluşursa sürat ile düzeltilebilecektir.

10- Fiyatlandırılması nasıldır?

Ml başına değişir, kullanılan ürüne göre Ml fiyatı da değişecektir.Dudak dolgusunun fiyatı doktorun deneyimine ve  yaşadığınız yere görede değişicektir.Sağlık sigortaları tarafından işlem ve işlmeden dolayı oluşabilecek komplikasyonların tedavi ücretleri karşılanmayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.